Medvedev, Mübarek'i telefonla aradı

  • Ana Sayfa
  • Medvedev, Mübarek'i telefonla aradı
Medvedev, Mübarek'i telefonla aradı
Bölgedeki değişim sürecine dışarıdan müdahalede bulunulmamasını isteyen Moskova, Mısır halkının ve siyasi partilerinin tercihlerine saygı duyulmasını istiyorAbone ol

Mısır'da başlayan ayaklanmalar Moskova'da tedirginlikle izleniyor. Bölgedeki değişim sürecine dışarıdan müdahalede bulunulmamasını isteyen Moskova, Mısır halkının ve siyasi partilerinin tercihlerine saygı duyulmasını istiyor.

ilinois seo Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev, Mısır Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek'i telefonla aradı. Kremlin'den yapılan açıklamaya göre, Rusya lideri, Mübarek'ten siyasi krizin barışçıl ve hızlı bir şekilde çözülmesini talep etti.

"Hukuk dışına çıkılmadan krizin çözülmesi" yönündeki temennilerini ileten Rusya lideri, Rusya büyükelçiliği ve vatandaşlarının güvence altına alınması için yapılan çalışmaların da önemine değindi. Mısır'da halen 75 bin civarında Rus tatillerini sürdürürken, yaklaşık 30 bin Rus da yerleşik olarak bulunuyor.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov da dün yaptığı açıklamada, “Mısır, Rusya’nın stratejik ortağı ve Ortadoğu’nun anahtar ülkesi. Oradaki gelişmelere kayıtsız değiliz. Mısır’ın istikrarlı, gelişmiş ve demokratik bir ülke olması ile yakinen ilgiliyiz. Mevcut sosyo-ekonomik ve siyasi sorunların en kısa sürede barışçıl bir şekilde çözülmesini arzu ediyoruz” şeklinde konuşmuştu.

Bunun nasıl yapılacağı konusunun Mısırlı politikacılar ve halkın işi olduğunu savunan Lavrov, “Dışarıdan herhangi bir müdahale ya da bu anlamda ültimatomların yararlı olacağını düşünmüyoruz. Yerel siyasi güçlerin orada konuşması gerekiyor” değerlendirmesinde bulunmuştu.Kategori : DÜNYA