Erdoğan'ın kafasındeki 'başkanlık sistemi'

  • Ana Sayfa
  • Erdoğan'ın kafasındeki 'başkanlık sistemi'
Erdoğan'ın kafasındeki 'başkanlık sistemi'
Başbakan Erdodğan'ın düşündüğü başkanlık sisteminde Valileri halk seçecek ikili parlemanto olacakAbone ol

Başkanlık sistemini yeniden tartışmaya açan Başkaban Tayyip Erdoğan kafasındaki moteli açıkladı. Başbakan 'ABD modeli başkanlık' istiyor.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, başkanlık sisteminin Türkiye için faydalı olacağını açıkça dile getirdikten bir ersağ üyelik başvurus kaç gün sonra, bu kez valilerin seçimle gelebileceği yorumunu yaptı. Erdoğan “Çok başlılığı ortadan kaldırıyor başkanlık sistemi. Bizde bir vali ataması üç kez gidip geliyor. Orada seçimle geliyor” ifadesini kullandı.

Önceki gün Kırgızistan gezisinden dönüşünde uçakta gazetecilerin sorularını yanıtlayan Erdoğan,  ABD örneğini vererek özetle şöyle konuştu:

İKİLİ PARLEMANTO

“Başkanlık sistemini parlamentoyu dışlayan bir sistem olarak görmüyorum. Orada farklı düşünüyorum. Başkanın her dediği olacak diye bir şey yok. Aksine orada ikili bir parlamento var. Hem Temsilciler Meclisi, hem Senato’dan geçecek. Mesela başkan harcamaları senatodan geçiriyor. Bizde bütçe Meclis’ten geçerken izin alıyoruz sonra bir daha parlamentoya uğramıyoruz. Çok başlılığı ortadan kaldırıyor başkanlık sistemi.

VALİ SEÇİMLE GELECEK

Bizde bir vali ataması üç kez gidip geliyor. Orada seçimle geliyor. Memur atamaları da aynı. Bir Milli Eğitim il müdürü 12 defa gidip geliyor. Erzurum Milli Eğitim Müdürü hapse girdi, kefaletle çıktı idare mahkemesi kararıyla göreve döndü.”Kategori : POLİTİKA