Ticari uyduların hedefi saptırıldı!

  • Ana Sayfa
  • Ticari uyduların hedefi saptırıldı!
Ticari uyduların hedefi saptırıldı!
Boeing firması yörüngedeki ticari uyduların askeri operasyonlarda da kullanılabilmesinin yollarını arayacakAbone ol

Amerikan havacılık devi Boeing, ABD Hava Kuvvetleri bünyesindeki Askeri Uydu Haberleşme Sistemleri (MILSATCOM) ile 900 bin dolarlık bir anlaşma imzaladı.

Buna göre, Boeing firması yörüngedeki ticari uyduların askeri operasyonlarda da kullanılabilmesinin yollarını arayacak.

Spacewar ve Defense-aerospace adlı internet sitelerindeki haberlere göre, Boeing bünyesindeki Savunma Uzay v google adwords e Güvenlik ünitesinin araştırmalarında odaklanacağı konular şöyle: Askeri operasyonlarda hareket sırasındaki iletişim, alçak irtifada hava istihbaratı bağlantısı, Ka-bant frekanslarındaki platformlarda gözetleme ve keşif. Boeing, bu özelliklerle donatılan sivil uyduları birer silaha dönüştürmeyi planlıyor.

Amerikan Hava Kuvvetleri’ne, ticari uyduların askeri kazanım sürecine dahil olması için yenilikçi ve olası alternatifler tavsiye edeceği bildirilen Boeing’in konuyla ilgili ilk araştırma sonuçlarını önümüzdeki Temmuz ayında teslim edeceği belirtildi. Uyduların askeri operasyonlarda kullanılabilmesi için Boeing’in üzerinde durduğu en önemli konulardan birisi, silah, iletişim ekipmanları ve benzeri stratejik parçalardan oluşan yükler.

Merkezi ABD’nin California eyaletindeki Los Angeles kentinde bulunan MILSATCOM, Hava Kuvvetleri Uzay Komutanlığı’ndaki Uzay ve Füze Sistemleri Merkezi’nin çok sayıdaki kanadından biri konumunda. Kurum, ABD çıkarları için uzay destekli küresel iletişim gücünü geliştirme amacıyla faaliyet gösteriyor. Boeing Uzay ve İstihbarat Sistemleri Genel Müdürü Craig Cooning, MILSATCOM çalışmaları üzerindeki rollerini artırmayı umduklarını belirtti.

Amerikan Uzay Gözlem Ağı’nın 2010 verilerine göre, dünyanın etrafında yaklaşık 3 bin uydu dönüyor. 1093 uydusu bulunan ABD, 1435 uyduya sahip Rusya’dan sonra bu alanda ikinci sırada. Boeing’in, merkezi St. Louis kentinde yer alan Savunma Uzay ve Güvenlik ünitesi, dünyanın önde gelen askeri hava aracı üreticileri arasında yer alıyor.Kategori : DÜNYA