Kredi alacaklar elinizi çabuk tutun!

  • Ana Sayfa
  • Kredi alacaklar elinizi çabuk tutun!
Kredi alacaklar elinizi çabuk tutun!
Merkez Bankası'nın munzam karşılıkları arttırmasının ardından bankalarında kredi faiz oranlarını yükseltmesi gündemde.Abone ol

Merkez Bankası'nın Ocak ayında aldığı ikinci munzam kararı 18 Şubat'ta devreye girecek. Munzam karşılıklarda artışın etkisiy sağlık seo le bankacılık sisteminden 10 milyar TL likidite çıkacak. Bankalar likidite sıkıntısını yine bireysel kredi faizlerine yansıtacak.

CNBC-e'ye konuşan Garanti Bankası Genel Müdür Yardımcısı Ali Fuat Erbil, "Şubat sonuna doğru bireysel kredi faizleri en az 2-3 baz puan artacak" dedi.

Böylelikle bireysel kredi faizleri Ocak sonunda yapılan ilk artırımın ardından toplamda 6-8 baz puan yükselmiş olacak. Yıl genelinde ne olacağını ise merkez bankasının tavrı belirleyecek.

Garanti Bankası Genel Müdür Yardımcısı, munzam karşılıklarda en az 200 baz puan artış daha beklediğini belirterek, "Yıl genelinde Merkez Bankası talepte daralma var mı ona bakacak, yoksa kararlara devam diyecek. O öyle yaparsa biz de faizleri artırırız" diye konuştu.Kategori : EKONOMİ