İsveç'ten hapisteki gazetecilere destek

  • Ana Sayfa
  • İsveç'ten hapisteki gazetecilere destek
İsveç'ten hapisteki gazetecilere destek
İsveç Dışişleri Bakanı Carl Bildt İsveç'in Türkiye ile olan ilişkilerinde birinci önceliğinin ifade özgürlü olduğunu kaydettiAbone ol

Bildt, 2010 yılı ilerleme raporunda AB Komisyonunun ifade özgürlüğünü sınırlayan uygulamaları, gazeteciler aleyhine dava açılmasını, internet sitelerinin bloke edilmesini eleştirdiğini hatırlattı.

Ayrıca AB'nin Genişlemeden Sorumlu Komiseri Stefan Füle'n google seo in geçtiğimiz yıl Ekim ayında yapılan bir konferansta gazetecilerin hapsedilmesini gündeme getirdiğini söyledi. İsveç'in, Türkiye'nin Avrupa Birliği üyeliğini destekleyen öncü ülke olarak yakın ilişkileri sayesinde Türkiye'yi etkileme olanağına değinen Bildt, ifade özgürlüğü önündeki her yıl yayımladıkları insan hakları raporunda da konuyu gündeme getirdikleri de vurguladı.

Dışişleri Bakanı Bildt, Avrupa Birliği çerçevesinde uzun vadeli çalışmaların karşılıklı görüşmelerin ve sivil toplumun desteklemesini, İsveç'in Türkiye'de ifade özgürlüğünün gelişmesine cezaevindeki gazetecilere yardım edilmesine katkıdabulunacağını söyledi.
Cezaevindeki gazetecilerin durumları ile Türkiye'de basın ve ifade özgürlüğü 10 Mart'ta İsveç Parlamentosunda yapılacak bir konferansla ele alınacak.

Konferansa İsveç Sol Parti, Yeşiller ve Çevre Partisinin ev sahipliği yapacağı, siyasi parti temsilcilerinin yanı sıra Avrupa Gazeteciler Federasyonu Başkanı Arne König, Uluslararası Af Örgütü, İsveç Yazarlar Birliği PEN yöneticileri konuşmacı olarak katılacaklar. Bu konferansa Mısır çarşısı davasında üç kez beraat eden sosyolog Pınar Selek'in konuşmacıolarak katılacağı belirtildi.Kategori : DÜNYA